Pierwsze mieszkanie 2023 – nowatorski program rządu na zakup nieruchomości

Pierwsze mieszkanie 2023 – nowatorski program rządu na zakup nieruchomości

Pierwsze Mieszkanie to nowatorski program ogłoszony niespełna 11 dni temu przez obecny rząd. Ma na celu poprawienie możliwości nabywania lokali osobom przed 45 rokiem życia. Wsparcie docelowo ma ruszyć już w przyszłym roku. Na czym polega i kto konkretnie będzie mógł z niego skorzystać?

Jak wspomniałem wcześniej, program Pierwsze Mieszkanie został ogłoszony 16 grudnia przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Kierowany jest do osób od 18-45 roku życia, które nigdy wcześniej nie posiadały domu ani mieszkania.

Program wprowadza dwa rozwiązania:

  • Bezpieczny kredyt 2%
  • Konto mieszkaniowe

Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt polegać będzie na tzw. gwarancji oprocentowania kredytu na poziomie 2%. Pozostałą część (różnicę) dopłaca państwo.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%”

Maksymalne kwoty kredytu zostały ustalone na poziomie:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach

Co istotne, w tym programie nie jest wymagany wkład własny. Zobaczmy jak to wygląda na konkretnych kwotach:

Jeśli program zostanie wdrożony w obecnej formie, może stanowić bardzo duży bodziec wzrostowy dla obecnego rynku kredytowego. Istotne jest też to, że cały kredyt nadal będzie tzw. kredytem hipotecznym, co może pomóc w odzyskaniu zdolności kredytowej dla wielu Polaków.

Konto mieszkaniowe

Druga opcja to konto mieszkaniowe. Będzie to lepsze rozwiązanie dla tych, którzy planują kupić swoje pierwsze mieszkanie w perspektywie następnych paru lat.

Idea konta mieszkaniowego polega na stworzeniu czegoś w rodzaju rachunku oszczędnościowego z opcją „odkładania” kapitału między 3-10 lat. Systematyczne wpłaty (11 rocznie) mają stanowić gwarancję premii mieszkaniowej ze strony państwa.

Tutaj też oczywiście pojawiły się pewne obostrzenia, związane tym razem z ilością osób, które obecnie mieszkają z wnioskodawcą. Wygląda to następująco:

  • lokal do 50 m2 – dwójka własnych lub przysposobionych dzieci
  • lokal do 74 m2 – trójka dzieci
  • 90 m2 – czwórka dzieci
  • bez limitu – pięć lub więcej dzieci

Program mieszkaniowy – korzyści i zagrożenia

Zastanawiając się nad korzyściami tego programu z pewnością można powiedzieć jedno. Powinien stanowić duży bodziec dla rynku mieszkaniowego jak i kredytowego.

Przez ostatnie miesiące odnotowaliśmy znaczące podwyżki stóp procentowych co oczywiście oznaczało gwałtowny spadek zdolności kredytowej Polaków. Prezentowany program może przynieść wiele korzyści zarówno dla deweloperów jak i konsumentów.

Na chwilę obecną ciężko jest mówić o zagrożeniach. Program zakłada dość długoterminową „ingerencję” w rynek kredytowy. Co to może oznaczać? Czysto hipotetycznie może zmienić się obóz rządzący, który nie będzie kontynuował idei tego programu, mogą też pojawić się poprawki czy nowelizacje, które sprawią, że nie będzie on już tak atrakcyjny.

 

Compare listings

Porównać